اشتراک گذاری در :

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

۱ به دنبال نقش خاص یا مهر بگردید

 

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

زیورآلاتی که به اسم نقره در بازار فروخته می شوند و بصورت بین المللی بفروش می‌رسند معمولاً مهر یا نقشی از خود دارند که درجه خلوص نقره و ترکیبات آن را نشان می‌دهد. اگر هیچ عدد، نقش و یا مهری روی آن نبود باید به اصل بودن آن حتما شک کنید. ممکن است حتی نقره خالص باشد اما بطور غیرقانونی ساخته ویا فروخته شده باشد.

 

۲ ارزیابی مهر درجه بندی بین المللی روی نقره

 

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

سطح قطعه نقره را با یک ذره بین به دقت نگاه کنید. فروشندگان مجاز بین المللی معمولاً اعداد ۹۲۵، ۹۰۰ یا ۸۰۰ را روی سطح نقره حک می کنند.  اعداد حک شده مقدار نقره خالص نرم بکار رفته در آن قطعه از نقره را نشان می دهد؛ به عنوان مثال ۹۲۵ نشان دهنده این است که این قطعه دارای ۹۲٫۵ درصد نقره خالص است و این میزان برای اعداد ۹۰۰ و ۸۰۰ به ترتیب ۹۰ و ۸۰ درصد نقره خالص می باشد که مورد آخری معمولاً با نام نقره سکه ‌ای شناخته می‌شود.

 

۳تست مغناطیسی از زیورآلات نقره

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

نقره یک ترکیب پارامغناطیس است و فقط اثرات مغناطیسی خیلی ضعیف را نشان می‌دهد بنابراین باید یک آهنربای قوی استفاده کنید. اگر نقره مورد نظر شما محکم به آهن ربا چسبید بدانید که فلز شما دارای هسته فرومغناطیسی بوده و اصلا نقره نیست. تنها چند فلز دیگر وجود دارند که به آهنربا نمی چسبند و می‌توان آنها را با ظاهری شبیه به مس تولید کرد. بهتر است علاوه بر تست مغناطیسی نقره یک تست دیگر هم انجام دهید تا از نقره بودن هسته این ترکیب فلزی ، اطمینان حاصل کنید.

 

۴از روش تست لغزشی در نقره جات استفاده کنید

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

اگر می خواهید زیورآلات نقره ( Silver jewelry )خود را  از روشهای دیگر تست کنید راه دیگری نیز برای تشخیص اصل بودن نقره با استفاده از آهنربا وجود دارد. نقره جات خود را در زاویه ۴۵ درجه  گذاشته و آهنربا را روی آن به طرف پایین بلغزانید. در اینصورت آهنربا  می بایست خیلی آهسته روی سطح نقره به سمت پایین حرکت کند. شاید این موضوع برخلاف منطق باشد اما پایین رفتن آرام شمش نقره نشانه خالص بودن نقره است.

 

۵ تست یخ در تشخیص نقره خالص

 

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

این روش مناسب برای سکه‌ و شمش نقره است و انجام دادن آن روی زیورآلات نقره کار سختی خواهد بود. تکه ای یخ را مستقیماً روی سطح نقره قرار دهید. چشم‌ از آن برندارید.  یخ خیلی سریع شروع به ذوب شدن می کند  طوریکه انگار آن را روی یک شی داغ گذاشته باشید که دمایش از دمای محیط خیلی بیشتر است.

 

۶تست حلقه از زیورالات نقره

 

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

این روش برای سکه‌ های نقره ای مناسب است. نقره در صورتیکه با چیز دیگری بخصوص یک فلز دیگر برخورد کند صدای زنگ قشنگی خواهد داشت. هرچه خالصی نقره بیشتر باشد صدایی دلنشین‌تر و با تُن بالاتری خواهد داشت. سکه ی نقره ‌ای خود را با ارتفاع حدود ۱۰ سانتی متر از روی یک سطح صاف رها کنید. اگر صدایی شبیه به صدای زنگ ایجاد شد بدون شک سکه‌ای که در دست دارید نقره واقعی و خالص است. اگر صدای سنگینی و نامفهوم داشت به احتمال زیاد این سکه دارای ناخالصی بوده و با فلزاتی دیگر ترکیب شده است.

 

 

۷تست ترکیب شیمیایی از جواهرات نقره ای

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

اگر روی زیورآلات نقره ‌ای هیج مهر یا علامتی وجود نداشته باشد بهتر است از یک روش شیمیایی برای اطمینان از اصل بودن آن استفاده کرد. در این صورت باید از یک ترکیب اسیدی خورنده برای تست آن استفاده کرد پس حتما دستکش بپوشید البته حواستان باشد که این اسید می‌تواند به پوست بدون حفاظ آسیب برساند و مقدار کمی سطح جواهرات نقره ‌ای شما را دچار رآسیب کند. پس اگر فکر می‌کنید زیورآلات نقره ‌ای شما بسیار با ارزش است از انجام اینکار اجتناب کرده و از روش های قبلی استفاده نمایید. نوعی ترکیب اسیدی خاص برای این آزمایش وجود دارد که به آن اسید نقره می گویند که می‌توانید از جواهر فروشی‌ها تهیه نمایید.

 

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

اسید نقره صدمه‌ای به نقره خالص وارد نمی‌کند اما بدلیجات دست ساز که تنها لایه‌ای از نقره روی آنها کشیده شده در تماس با این اسید دچار خوردگی خواهند شد که نشان می‌دهد ترکیبات فلزی دیگری در این آیتم به کار رفته است. روی بخش کوچکی از زیورآلات نقره ‌ای خود خراش کوچکی ایجاد کنید. اینکار برای انجام تست با استفاده از اسید ضروری است. قطره ای از اسید را روی قسمت خراش داده شده بریزید. اگر اسید با قسمتهای خراش داده نشده هم تماس برقرار کند ظاهر براق آن از بین می برد. به محض اینکه  اسید را در درون قسمت خراش داده شده ریختید با توجه به رنگ ایجاد شده آن می‌توانید درجه خلوص ترکیب را بترتیب زیر مشخص کنید:

  • قرمز روشن : نقره خالص
  • قرمز تیره : ۹۲٫۵ درصد نقره
  • قهوه‌ای : ۸۰ درصد نقره
  • سبز : ۵۰ درصد نقره
  • زرد : سرب یا قلع
  • قهوه‌ای تیره : برنج
  • آبی : نیکل

۸تست با مایع سفید کننده

 

چگونه زیورآلات نقره را از بدل تشخیص دهیم؟

 

یک قطره مایع سفید کننده را با دقت روی زیورالات نقره ‌ای خود بریزید. در چنین شرایطی نقره در تماس با عامل اکسید کننده قوی مثل مایع سفید کننده خیلی زود تیره خواهد شد. توجه کنید که آیا تیرگی رنگ رخ می‌دهد یا نه؟ اگر سطح مورد نظر بسرعت مات و سپس سیاه شد باید بدانید که نقره خالص در برابر شماست.

حکاکی بر روی دانه برنج - حکاکی دانه برنج - نقره - زیورآلات نقره - بدلیجات دست ساز - زیورآلات مصنوعی - فروشگاه اینترنتی - فروشگاه اینترنتی آقاخانوم - خرید اینترنتی - دستبند - گوشواره - پابند - گردنبد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موجود شد به من اطلاع بده ما هنگامی که محصول در سایت عرضه می شود، شما را مطلع خواهیم کرد. فقط آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر وارد کنید.
ایمیل تعداد ما ایمیل شما را با هیچ کس دیگری به اشتراک نمی گذاریم.