اشتراک گذاری در :

علت حساسیت به زیورآلات مصنوعی چیست؟

از واكنشهای بدن به زیورآلات مصنوعی و بدلیجات دست ساز، سیاه‌شدن یا کبود شدن قسمتی از پوست است که در تماس با این وسایل می باشد اما خیالتان راحت باشد، این تغییر رنگ فقط بعلت حساس‌شدن پوست و یا آلرژی شما نیست. دكتر دیوید هرشتال  متخصص پوست و مو در مركز دانشگاهی  لودردال می‌گوید: « همه زیورآلات، بغیر زیورآلات ساخته شده از طلا ، در اثر اكسید شدن این رنگ کبودی را در پوست ایجاد می کنند. جواهرآلاتی مثل طلای ۱۸ عیار ، معمولا اكسید نمی‌شوند به همین دلیل معمولا شما این روند را با آنها نخواهید دید » این پزشك متخصص می‌گوید : معمولا در تابستان‌ این وضعیت شدید‌تر می شود، زیرا در این فصل پوست بیشتر عرق کرده و نمك موجود در عرق بدن این روند را تشدید می‌كند. » دكتر هرشتال برای شما توصیه مهمی دارد: « اگر به گردنبند مسی‌ خود علاقمندین یا از گردنبند‌ هایی با تركیبات فلزی ، غیر از طلا استفاده می‌كنید، هنگام ورزش یا آفتاب گرفتن ، از آنها استفاده نكنید.

نكته مهم دیگر در مورد واكنش‌ نسبت به زیورآلات مصنوعی ، واكنش بدن به لاتكس است . لاتكس ماده‌ای است كه بطور معمول در بخشهای غیرفلزی جواهرآلات بكار می رود.

البته موادی كه برای ساخت لاتكس استفاده می شود، حساسیتهای ساده پوستی را بوجود می آورند اما واكنش به لاتكس كه شیوع بسیار كمتری دارد خیلی خطرناك است و حتی ممکن است منجر به مرگ شود. واكنش به لاتكس می‌تواند باعث كاهش شدید فشار خون ، افزایش میزان ضربان قلب ، سخت تنفس كردن و درصورت درمان نشدن حتی منجر به مرگ شود. هرگاه حس كردید در صورت استفاده از یك وسیله تزئینی، دچار مشكل جسمی در تنفس و قلب شدید خیلی سریع آن وسیله را از خود دور کرده و به پزشك خود مراجعه كنید.

نوع شدید‌تر واكنش به زیورآلات مصنوعی كه شامل ایجاد حساسیت و یا  واكنش پوستی است، وقتی است که کل بدنتان از جوش پر می‌شود ‌عموما بدلیل وجود نیكل‌ در بدلیجات دست ساز است. در واقع همه مشكلات از همین نیكل است . این واكنش بدن سن و سال نمی‌شناسد و معمولا ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از آنکه برای اولین بار از زیورآلات مصنوعی نیكل‌دار خود استفاده كردید، رخ می‌دهد.

واكنش پوستی ممكن است بصورت كهیرهای حاوی مایع یا حتی جوش‌های قرمز خارش دار باشد. بطور معمول این نشانه ها فقط در ناحیه‌ای از پوست كه با زیورآلات مصنوعی  تماس داشته ایجاد می‌شود. اما گاهی هم دیده می شود كه واكنش ها در تمام نقاط بدن ایجاد می‌شوند. اگر واكنش شدیدی نسبت به نیكل در بدن شما ایجاد شود، ممكن است هر بار كه از زیورآلات حاوی نیكل استفاده كنید كل بدن‌تان دچار حساسیت پوستی شدید شود.

 

استفاده از نیکل در زیورآلات مصنوعی

اما اصلا این نیكل چیست؟ و به چه شكلی ظاهر می شود؟

نیكل فلزی به رنگ سفید ـ نقره‌ای است كه در طبیعت یافت می‌شود و همراه با سایر فلزات در ساخت زیورآلات از آن استفاده می شود به عنوان مثال از تركیب آهن و نیكل جهت ساخت استیل مقاوم استفاده می‌شود. سایر موارد استفاده از نیكل در زندگی روزمره انسان‌ها عبارتند از : دكمه‌ لباس‌ها، زیپ‌ ، گیره‌های لباس‌ زنانه، بند و گیره جواهر‌آلات است.

هرگاه متوجه شدید به زیپ شلوار حساسیت دارید و مثلا در محل دكمه یا زیپ لباستان زیور‌آلات فلزی بکار رفته که برایتان مشكل پوستی ایجاد می کند حتما بفكر جانشین‌كردن آن باشید. در اینصورت می توانید از زیپ پلاستیكی و یا زیپ فلزی كه با لایه رنگ، پوشیده شده وحاوی نیكل نباشد استفاده کنید.

اما اگر به زیورآلات دست ساز غیر طلا علاقه دارید و نمی‌دانید چه نوع زیورآلاتی را خریداری كنید می توانید یك راه ساده را امتحان کنید یك كیت آزمایش نیكل خریداری کنید. این كیت‌های آزمایش كه برخی از آنها بشكل مداد هستند با مالیدن به زیورآلات به شما کمک خواهند کرد كه تشخیص دهید در کدام زیورآلات نیكل وجود دارد .

چند توصیه دیگر از دكتر « ادری كومین » فوق‌ تخصص پوست از دانشگاه « كانزاس »: 

هرگاه خواستید از زیورآلات بدل استفاده كنید تمام نقاط پوست‌تان را كه قرار است در تماس با آن بدلیجات باشند را كامل خشك كنید.

قبل از استفاده از هر زیورآلات بدلی مرطوب‌ كننده فراموش نشود! آن قسمت از بدنتان که در تماس با زیورآلات است را حتما با یك لایه مرطوب‌كننده بپوشانید. این لایه محافظ، مانع از تماس مستقیم بدلیجات با پوست شما خواهد شد.

نو شوید!! اگر زیورآلات مصنوعی قدیمی دارید كه به آن علاقمندین و می‌خواهید همچنان از آن‌ استفاده كنید آن‌ را پیش سازنده‌های زیورآلات ببرید و از آنها بخواهید كه لایه‌های محافظ از نوع استیل روی این زیورآلات مصنوعی بكشند. زیرا زیورآلات بدلی در گذر زمان لایه های محافظ خود را از دست می‌دهند و این گونه است که حساسیت‌زایی آنها بیشتر می‌شود.

حتی اگر به زیورآلات بدلی خودتان هم حساسیت دارید نگران نشوید، راههایی وجود دارد كه مشكل شما را حل می کند:

از زیورآلات بصورت حکاکی روی دانه برنج و یا زیورآلات گل و گیاه  استفاده كنید اگر لوازم تزئینی غیرطلا و نقره را دوست دارید می‌توانید از بدلیجات دست ساز ساخته شده از گل و گیاه استفاده كنید. بخاطر بسپارید كه سنجاق گردنبند و یا گیره گوشواره هم بسیار حساسیت‌زا هستند و باید مواظب آنها هم باشید.

دكتر رابرت نورمن ، متخصص پوست از دانشگاه تامپابی می‌گوید: «اگر حتی نسبت به گردنبند ، گوشواره‌ها و دستبند استیل خود واكنش نشان دادید حتما به بند یا قفل این وسایل دقت كنید، ‌اگر از نیكل بود  آن را با استیل یا بندها و قفلهای نقره یا طلا جایگزین كنید .

دكتر سایا‌دا‌باكس متخصص ایمونولوژی توصیه جالبی برای شما دارد: اینکه از لاك ناخن استفاده كنید روی قسمت‌ هایی مثل گیره گوشواره‌ها و گردنبندها را كاملا با لاك ناخن بپوشانید، اگر با این شیوه حساسیت شما برطرف نشد بهتر است كه بی‌خیال آن زیورآلات مصنوعی شوید.

حکاکی بر روی دانه برنج - حکاکی دانه برنج - نقره - زیورآلات نقره - بدلیجات دست ساز - زیورآلات مصنوعی - فروشگاه اینترنتی - فروشگاه اینترنتی آقاخانوم - خرید اینترنتی - دستبند - گوشواره - پابند - گردنبد

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موجود شد به من اطلاع بده ما هنگامی که محصول در سایت عرضه می شود، شما را مطلع خواهیم کرد. فقط آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر وارد کنید.
ایمیل تعداد ما ایمیل شما را با هیچ کس دیگری به اشتراک نمی گذاریم.