اشتراک گذاری در :

 ریسک سرمایه گذاری در بازار بدليجات دست ساز و زیورآلات مصنوعی

 

گرايش به زيبايي و زيباتر شدن در وجود هر آدمي نهفته است.

چه زن و مرد چه ، هر دو دوست مي كنند تا با هر وسيله زينتي و آرايشي ، خود را بشكلی زيباتر دربياورند. اين ميل در انسانهاي اولیه نيز وجود داشته است.

استفاده از مو و پوست حيوانات بعنوان زیورآلات  بخوبي گواه بر اين است كه بعد از خوراك و پوشاك، مهمترين نياز رواني هر انسانی، دستيابي به امكاناتي است كه با آن بتواند به زيبايي برسد!

اگرچه امروزه طرفداران بدلیجات دست ساز را اكثر خانمها تشكيل مي دهند، اما هزاران سال پيش اين مردها بودند كه از دستبند و گردنبند استفاده مي كردند و موهای خود را با برگ درخت زينت مي دادند.

در قرون وسطي، سنگ هاي صيقل شده و صاف و نسبتاً روشن را شكاف می دادند و آن را با طناب به گردن مي آويختند.

آلماني ها در قرن ۱۶ استفاده از آلياژهای گوناگون در بدلیجات دست ساز و زيورآلات مصنوعی را با ساخت بند ساعت از جنس پلاتين و با طراحي هاي زيبا ارايه دادند.

بيشترين طرحهايي هم كه قرن شانزدهم در طراحي زيورآلات مصنوعی و بدلیجات دست ساز استفاده مي شد عبارت از خوشه گندم، گل، خورشيد و پروانه بودند كه هر كدام بعنوان يك سمبل شناخته مي شدند اما امروزه از طرح ها و حکاکی روی دانه برنج هم در زیورآلات استفاده می شود.

سفارش دستبند دانه برنج
سفارش دستبند دانه برنج

 

اگرچه در ابتدا، غالباً زيورآلات از فلزهاي گران ساخته مي شد، اما قیمت گران اين فلزات در دوره هاي مختلف، توليدكنندگان زيورآلات را در بازارهاي داخلی و جهانی بر آن داشت تا اقدام به ساخت زيورآلات با استفاده از فلزهاي كم بهايي مثل استيل، مس، نيكل و استخوان حيواناتي چون گاو ، شتر و فيل كنند كه نتيجه آن ايجاد بازار بدلیجات دست ساز و زیورآلات مصنوعی در كنار بازار زيورآلات گران قيمت و اصل شد.

امروزه بازار بدليجات دست ساز مثل بازار فلزات گران قیمت از گردش مالي خیلی بالايي برخوردار است.

اين بازار طي ساليان دراز توانسته ، جايگاه ویژه ای در مبادلات اقتصادي كشورها پیدا کرده و نقش بسزايي در اشتغال زايي فراهم کند.

براساس جدیدترین آمارهاي جهاني در مورد تجارت  بدليجات دست ساز، كشور چين  بعنوان بزرگترين توليدكننده زیورآلات خاص و بدلیجات دست ساز سالانه حدود پنج ميليارد دلار از محل صادرات بدليجات كسب درآمد مي كند.

در چند سال اخير امارات متحده عربي هم كه زماني به مركز توزيع كالاهاي چيني براي كشورهاي آفريقايي تبديل شده بود امروزه زحمت تجار چيني را كمتر كرده و علاوه بر بازارهاي آفريقايي، زیورآلات چيني را روانه بازارهاي مصرف ايران مي كند،

بطوري كه براساس آمارهاي رسمي گمرك، در سال ۸۳ بيش از ۱۱ ميليارد و ۴۰۴ ميليون و ۲۱۵ هزار ريال زیورآلات مصنوعی و بدلیجات دست ساز وارد ایران شده كه غالباً از كشورهاي چين، امارات، تايلند و هند بوده است.
همچنين، در سالهای اخیر كشورهاي مذكور عمده ترين سهم را در صادرات بدليجات دست ساز و زیورآلات مصنوعی رابه كشور ما داشته اند، به طوریكه فقط در فصل بهار، حدود سه ميليارد ريال به وزن ۶۴ هزار كيلوگرم انواع بدليجات را وارد كشور كرده اند. البته تمام اين آمارها مربوط به واردات بصورت رسمي بوده و از آمار واردات قاچاق و غيررسمي  بداخل كشور اطلاع چنداني در دست نيست.

سرمايه براي ورود به بازار بدلیجات دست ساز

جناب آقای محمدزارع يكي از فعالان بازار زیورآلات مصنوعی ، به خبرنگار ما گفت : ( اگر كسي خواستار وارد شدن به بازار بدليجات دست ساز باشد آن هم نه در قسمت توليد، بلكه در قسمت واردات برود قبل از هر چيز بايد با بازاريابي امروزي و مدرن آشنا شود و همچنین هزينه هاي جانبي اينكار را نيز در نظر بگيرد.
وي هزينه ورود به بازار زیورآلات دست ساز را حدودا بين يك تا ۲۰ ميليون تومان ذكر كردند و افزودن: ( ميزان هزينه ها بستگي به جنس زیورآلات مصنوعی و بدليجات و مكان و منطقه جغرافيايي فروشگاه دارد).

يكي ديگر از فعالان بازار بدليجات ، حميد محسني، نيز در اين رابطه به خبرنگار ما گفت: ( تقريباً ۹۰ درصد بدليجات دست ساز موجود در بازار از كشور چين وارد شده و به علت كيفيت پايين اين محصولات بعلت قيمت پايين گوي رقابت را از توليدكنندگان داخلي و ديگر كشورها ربوده اند).

ایشان افزودند: ( به غير از کشور چين، كشورهاي ايتاليا، كره، فرانسه، تركيه، هنگ كنگ، بحرين ، اسپانيا و سوريه نيز هر کدام سهمي در واردات بدليجات به كشور دارند).

وي اظهار كرد: ( بازار بدليجات شیک در سه – چهار سال گذشته رشد بسيار چشمگيري داشته و مدلهاي آن نيز تنوع بسیار زيادي يافته است).

وي افزايش قيمت جواهرات و طلا و كاهش قدرت خريد مردم و گرايش به تجمل گرايي در سالهاي گذشته  را از مهمترين عامل افزايش مصرف بدليجات خاص دانست.

افزايش ۲۰ درصدي قيمت زیورآلات دست ساز

علي صفري، يكي دیگر از فعالان بازار بدليجات دست ساز ، از افزايش بیست درصدي قيمتها در اين بازار طي سال جاري اطلاع داد و به خبرنگار ما گفت: ( از مهمترین علل افزايش قيمت زیورآلات مصنوعی ، افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني است. با افزايش قيمت طلا و دیگر جواهرات و همچنین كاهش قدرت خريد مردم، قيمت ها در بازار بدليجات خاص و زیورآلات نقره افزايش یافته است).

وي يكي از مهمترین علل گراني زیورآلات را سردرگمي دولت در تعيين تعرفه هاي سال جديد دانست و افزود ( زیورآلات مصنوعی و زیورآلات نقره از جمله اجناسي است كه واردات آن به لحاظ قانوني هیچ مشكلی ندارد و تعرفه آن بصورت كيلويي مي باشد ، اما با اين وجود، همچنان دست واسطه ها و دلالان در ورود انبوه بدليجات خصوصاً بدليجات چيني بصورت قاچاق باز است) وي در مورد دخالت واسطه ها در بازار بدليجات نقره و زیورآلات خاص گفت: ( واسطه ها امنيت اقتصادي توليدكنندگان داخل کشور را از بين می برند و با واردات انبوه بدليجات چيني از مبادي غيرقانوني پول هنگفتي به جيب مي زنند اما امروزه صنعتگران این عرصه در نقاط و اقلیم های مختلف کشور عزیزمان مشغول به ساخت این هنر زیبا هستند

اگر تا به امروز نام فروشگاه اینترنتی آقاخانوم را نشنیده‌اید باید بدانید که فروشگاه آنلاین آقاخانوم از برترین طراحان بدلیجات دست ساز ، زیورآلات گل وگیاه ، بدلیجات با حکاکی روی دانه برنج و زیورآلات دست ساز می باشد.

جا دارد که در سال حمایت از تولید ملی از صنعتگران زحمتکش این عرصه حمایت کنیم تا در این صنعت به خودکفایی برسیم.

حکاکی بر روی دانه برنج - حکاکی دانه برنج - نقره - زیورآلات نقره - بدلیجات دست ساز - زیورآلات مصنوعی - فروشگاه اینترنتی - فروشگاه اینترنتی آقاخانوم - خرید اینترنتی - دستبند - گوشواره - پابند - گردنبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موجود شد به من اطلاع بده ما هنگامی که محصول در سایت عرضه می شود، شما را مطلع خواهیم کرد. فقط آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر وارد کنید.
ایمیل تعداد ما ایمیل شما را با هیچ کس دیگری به اشتراک نمی گذاریم.