اشتراک گذاری در :

 زیورآلات و گنج های شاهنشاهی ایران باستان| فروشگاه اینترنتی آقاخانوم

وقتی که صحبت از زیورآلات و جواهرات سلطنتی می شود بدون شک همه به انگلستان فکر می کنند!اما بهتر است بدانیدایرانیان از دوران باستان بهترین زیورآلات سلطنتی را داشته اند در این مقاله سعی داریم به تعدادی از آنها که به دوران ما نزدیک تر هستند اشاره کنیم پس با فروشگاه اینترنتی آقاخانوم همراه شوید.

 

تاج کیانی 

تاج کیانی از تاج های مخصوص قاجار است که به دستور فتحعلی شاه  قاجارساخته شده و مورد استفاده سلاطین بعدی پس از فتحعلی شاه هم قرار گرفت.
پس از انقراض دوره ساسانی، شاهان ایران دیگر هیچ گاه از تاج به این شکل استفاده نکردند و طی آن دوران تاج به صورت جقه بوده است. عناصر به کار رفته در این تاج زمرد، الماس، مروارید و یاقوت می‌باشد.

 

تاج رضا شاه

رضاشاه پس از رسیدن به تخت سلطنت، حاضر نشد از تاج کیانی (که مخصوص شاهان قاجار بود) برای تاجگذاری استفاده کند. به همین دلیل دستور ساخت تاج جدیدی را داد. این تاج بوسیله گروهی از جواهرسازان ایرانی تحت نظر سراج‌الدین جواهری در سال ۱۳۰۴ خورشیدی ساخته شده ‌است.

بدنه این تاج از نقره و طلا ساخته شده و چهار طرف آن دارای گنگره پله پله به سبک پادشاهان ساسانی است.
در ساخت این تاج از ۳۶۸ حبه مروارید، ۵ قطعه زمرد به وزن ۱۹۹ قیراط و ۲ آنه، ۳۳۸۰ قطعه الماس جمعاً به وزن ۱۱۴۴ قیراط و ۲ قطعه یاقوت کبود به وزن ۱۹ قیراط استفاده شده‌است.
وزن این تاج گرانبها با احتساب کلاه مخمل داخلی حدودا دو کیلو و هشتاد گرم است.

 

جقه نادری، آراسته به زمرد و الماس ، که در وسط آن یک زمرد دامله درشت بسیار خوشرنگ نصب شده است.
در زیر جقه، سه آویز زمرد آویخته شده است. قسمت بالای جقه، هفت شقه است که در دو طرف آنها نیز دوگل الماس نشان و ریسه و برگ ساخته اند که در نوک شقه‌های جقه، دو آویز زمرد بسیار اعلای سعیدی امرودی آویخته شده است.
در بالای تخمه وسط، هلال الماس نشان و در پایین در دو سو، شبیه درفش، لوله توپ ، طبل و سرنیزه روی زه زین ساخته شده است. پارچه درفش به سه ردیف الماس ،  یاقوت و زمرد کمرنگ تقسیم شده اند.
کل جقه، به الماس های فلامک درشت و ریز آراسته است. رضاشاه پهلوی، از جقه مزبور هر ازچندگاهی استفاده می‌کرد. جقه به وزن ۳۳ مثقال و ۱۶ نخود است. ( ساخت ایران، سده ۱۲ ﻫ. ق).

تخت  نادری

کمربند زرین

 

اساس این کمربند زرین شامل یک قطعه زمرد منحصر بفرد به وزن حدود صدو هفتاد و هشت قیراط که با ۱۴۵ قطعه الماس فلامک و شصت قطعه الماس برلیان تزئین شده است.
طول بند آن که زربافت است ۱۱۹ سانتیمتر بوده و به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده است.

کره جواهر نشان

پنجاه و یک هزار و سیصد و شصت و شش قطعه جواهر بر روی یک کره سی و چهار کیلوگرمی بقطر ۶۶ سانتی متر از طلای ناب نصب شده است. این کره به دستور ناصرالدین شاه در سال ۱۲۹۱ خورشیدی ساخته شده‌است.
دریاها و اقیانوس‌ها زمردنشان و آسیا مرصع به لعل و یاقوت ‌، اروپا مرصع به یاقوت، ایران مرصع به الماس، آفریقا مرصع به یاقوت سرخ و کبود و آمریکای شمالی و جنوبی، استرالیا مرصع به لعل و یاقوت است و در این کره خط استوا بوسیله الماس نشان تزیین شده با این صورت که دو حلقه زرین ساده در روی آنها گلهای الماس نشان نصب شده‌ و بطور متقاطع کره را در بر گرفته است‌.

القاب ناصرالدین شاه بر روی کره منبت و الماس نشان شده است‌.
کوه دماوند در این کره‌، با یاقوت درشتی نمایان است و شهر تهران با یاقوت معروفی بنام اورنگ‌زیب نشان داده شده است‌. در حال حاضر این كره در موزه جواهرات ملی ایران قرار دارد.

الماس کوه نور

از قدیمی ترین زیورآلات شناخته شده جهان ، دریای نور زوج الماس معروف کوه نور می‌باشند.
این الماس به رنگ صورتی ، یکی از بزرگترین الماس های شناخته شده در جهان است.

تاریخچه این الماس به افسانه‌ها و اساطیر می‌رسد.
روایت است که این الماس بر دسته شمشیر افراسیاب نصب بوده و رستم آن را در جنگ با تورانیان تصاحب نموده است.
و در حمله امیر تیمور به ‌غارت رفت و بدست محمدشاه هند رسید.
الماس دریای نور به همراه زوج دیگرش کوه نور (که اکنون برروی تاج ملکه انگلستان نصب شده‌ است) توسط نادر شاه افشار در جنگ با هند بدست آمده و در سال ۱۷۳۹ میلادی به ایران آورده شدند.

ظاهرا محمدشاه هنگام تسلیم به نادر آن را در عمامه خود مخفی کرده بود که توسط سربازان یافته می‌شود.
الماس دریای نور پس از قتل نادر به نوه اش شاهرخ‌ میرزا ( آخرین پادشاه افشار ) رسید و سپس بدست امیر علم خان خزیمه و پس از آن به محمد حسن خان قاجار و بعد به لطفعلی‌خان زند و در نهایت بدست آقا محمدخان قاجار افتاد. ناصرالدین شاه معتقد بود که این الماس یکی از زیورآلات تاج کورش کبیر بوده‌است.
این جواهر در زمان محمدعلی شاه ، هنگام شکست وی از مشروطه خواهان به سفارت روسیه انتقال داده شد که خوشبختانه به همت مشروطه خواهان بازپس گرفته شد و امروزه در موزه بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی تهران قرار دارد.

الماس دریای نور تا زمان ناصرالدین شاه در وسط بازوبندهای سلطنتی نصب می‌شد، اما در زمان او که استفاده از بازوبند دیگر منسوخ شده بود ، آن را بصورت پیش کلاه درآوردند و در قابی زرین با شیر و خورشید و تاج مرصع به چهار قطعه یاقوت و ۴۵۷ قطعه برلیان ریز و عالی قرار دادند.

این الماس برلیان از دو طرف تراش خورده و به شکل هرم مثلث‌القاعده‌ای است که قاعده آن سه سانتی‌متر پهنا و چهار سانتیمتر درازا دارد و دو سوی دیگر حدود دو سانتی‌متر است‌. همه سطوح دریای نور صاف و یک نواخت است‌، جز یک سمت آن که فتحعلی‌ شاه با کندن عبارت “سلطان صاحب‌ قران فتحعلی‌شاه قاجار ۱۲۴۴” از ارزش آن کاسته است.

حکاکی بر روی دانه برنج - حکاکی دانه برنج - نقره - زیورآلات نقره - بدلیجات دست ساز - زیورآلات مصنوعی - فروشگاه اینترنتی - فروشگاه اینترنتی آقاخانوم - خرید اینترنتی - دستبند - گوشواره - پابند - گردنبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موجود شد به من اطلاع بده ما هنگامی که محصول در سایت عرضه می شود، شما را مطلع خواهیم کرد. فقط آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر وارد کنید.
ایمیل تعداد ما ایمیل شما را با هیچ کس دیگری به اشتراک نمی گذاریم.