اشتراک گذاری در :

تاریخچه دستبند در طول اعصار مختلف بشر

سالهاست که انسان ها از دستبند برای جلب توجه نگاه ها به مچ و دست خود استفاده می کنند. مردان و زنان در طول اعصار مختلف بشری ، از دوران مصر باستان تا ملکه الیزابت در انگلستان همگی دستبند را بعنوان بدلیجات دست ساز باارزش بر دست داشته اند. علیرغم این که خود دستبند زیوری چندان پر آلایش نیست ، برای زنان پوشیدن دستبند باعث می شد که زیبایی آن ها بیشتر به چشم بیاید. مطمئناً تمام زنان این اصل را تأیید می کنند که دستبند را همیشه می توان با هر لباسی براحتی استفاده و هم چنان از همگان دلربایی کرد!

 

دستبند (bracelet) از کلمه یونانی برشیل بمعنای (متعلق به دست و بازو) گرفته شده است. از همان زمان مانند زمان حال دستبندها از تلفیق مجموعه موادگوناگونی ساخته می شدند. این مواد در زمانهای کهن شامل چرم، حکاکی روی دانه برنج و یا فلزات با قابلیت ذوب مناسب، پارچه های پوستی و … می شده است امروزه به این مواد پلاستیک هم اضافه می شود. در مراحل بعد حلقه دستبند اغلب با چیزهای دیگری مثل سنگ های قیمتی، مروارید ، جواهرات، چوب، صدف، بلور کانیهای تزئینی آراسته می شدند. به این علت میتوان حدس زد که در همان دوران قدیم هم ارزش دستبندها بسته به کیفیت ، سبک و کاربری آن ها متغیر بوده است.

اینکه از چه تاریخی دستبند به میان آمده همچنان مسأله ای مورد بحث است و در مورد آن مجموعه ای از فرضیات و گمان زنی ها در دست است. طبق یافته های باستان شناسان مصریان باستان حدود ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد دستبند بدست می کردند. در سال ۱۹۹۵ در ترکیه دستبندی به اسم اُبسیدین پیدا شد که مربوط به ۷۵۰۰ سال قبل از میلاد بود. پژوهشهای بدست آمده این موضوع را نشان می داد که دستبند پیدا شده اولین نمونه تولیدی نبوده است و نمونه های دیگری هم پیش از آن وجود داشته. این نمونه های قدیمیتر بنحو چشمگیری موجب تکامل طراحی و افزایش کیفیت نمونه بدست آمده شده بودند.

محققان شناسان روسی در سال ۲۰۰۸، به شواهد تازه تری دست یافتند که تاریخ پیدایش دستبند را به دوره های بسیار قدیمی تر بشری می رساند. باستان روسی در سیبری در حال کاوش غار دنیسفا (Denisova) در رشته جبال آلتای (Altai) بودند که بصورت اتفاقی به مجموعه ای از زیورآلات برخورد می کنند. در این مجموعه تاریخی یک دستبند نیز قرار داشت. با آزمایشات کربن قدمت  را اندازه گیری کردند چیزی حدود به ۴۰۰۰۰ سال پیش تخمین زده شد، محققان با حیرت اذعان داشتند که یافته های پیشین آن ها از تاریخ زیسته بشر سال ها عقبتر بوده است.

باید توجه داشت که گروه های قبیله ای و قومی مختلف دستبند را عموماً به مناسبتهای آئینی مختلفی بدست می کردند. مصریان دستبند را از موادی مثل سنگ، چوب و استخوان، می تراشیده اند و از آن ها در ارتباط با گرایشات روحانی و مذهبی خود بهره می برده اند. آن ها دستبند معروفی داشته اند که با طرح نوعی سوسک و هم با سنگ عقیق ساخته می شده است این دستبند بر اساس یافته های موسسه نشنال جئوگرافی یکی از متداولترین نمادهای مصر باستان بشمار می رفت و مصریان از آن بعنوان نوعی طلسم یا مهره استفاده می کردند. در واقع طرح مقدس این حشره تجدید حیات و تولد دوباره را نشان می داد. به همین علت دستبندهای تراشیده شده ای که طرح این سوسک را داشتند بعنوان زینت به زنان باردار پوشانده می شد. همچنین این دستبند برای تولد در دنیای پس از مرگ، در مومیایی اجساد نیز گنجانده می شد.

در بلغارستان در همان دوران ، سنتی به نام آئین مارتینتسا (Martenitsa) وجود داشته است. کسی که می خواست آئین مارتینتسا را بجا آورد می بایست یک روبان قرمز و سفید را به دور مچ دست خود به شکل یک دستبند گره بزند تا بدین ترتیب بآبا مارتا (Baba Marta)  از او خشنود گردد. این شخصیت اسطوره ای کسی بوده که با خود پایان فصل سرد و شروع بهاران را نوید می داد. در یونان باستان رسمی مشابه آن وجود داشت. یونانیان در این رسم دیرینه دستبندی از ریسمان های قرمز و سفید می بافتند که آن را تا پایان فصل تابستان بدست می انداخته اند. به این دستبند مارتیس (Martis) گفته می شد و بدین علت آن را بدست می انداختند که از پوستشان در برابر آفتاب شدید محافظت گردد.

در آمریکای لاتین دستبند آزباچی (Azabache) دستبندی از جنس طلا بوده است که با پلاکی از مرجان قرمز یا سیاه و شبیه به یک مشت گره کرده ساخته می شد. این دستبند با خود طلسمی را به همراه داشت که فرد را از «چشم زخم» یا همان تماس شیطان مصون نگاه می داشت. همه می دانیم که پدیده چشم زخم ناشی از نگاه شدیداً تحسین آمیز یا بلعکس حسادت آلود مردمان ناشی می شود. زنان آمریکای لاتین در موارد متعدد به همین علت دستبند آزباچی را به فرزند نو رسیده خود می پوشاندند تا از آن ها در برابر حوادث شوم محافظت کنند.

در فرهنگ چینی، دستبندهای در هم پیچیده ریز بافت که از سنگ یشم (jade stone) ساخته می شدند برای مدت زمان بیش از چهار هزار سال متداول بوده اند. والدین چینی به فرزندان خود دستبند سنگ یشم هدیه می دادند؛ آن ها بر این باور بودند که عنصر یشم از فرزندانشان محافظت می کند. در میان چینی ها این عقیده مرسوم بوده که سنگ یشم از نوعی خواص درمانی ویژه برخوردار است. خواص درمانی یشم می توانست در مداوای بیماریهای مربوط به کبد و تسکین دستگاه کلیوی موثر باشد. چینی ها همچنین معتقد بودند که دستبند یشم به آن ها این قابلیت را می دهد تا با ارواحی که در زمین بطور آزاد گشت و گذار می کنند ارتباط یابند و بدین وسیله از زندگان یا مردگان آنها محفاظت کنند.

چینی های باستان برای دستبند طلا  ارزشِ زیادی قائل بودند و طرحهای پرجزئیات و پیچیده از موجودات طبیعی، اسطوره ای و حیوانی بر طلا حک می کردند. النگوی طلا در میان انواع دستبند، سبکی متداول و مد روز بحساب می آمد که از این لحاظ چینی ها را به مردم هند شبیه می گرداند. در کشور هند دستبند طلا بسیار رایج بود. در برخی مناطق هند نوع و تعداد النگوهایی که یک زن به دست داشت وضعیت تأهل آن شخص را مشخص می کرد.

با توجه به تولید انبوه و امکان فراهم آوردن هر چه بیشتر جواهرآلات مد روز طی قرن بیستم ، انواع مدل دستبند نیز بیش از قبل در دسترس عموم قرار گرفت. طرح های شلوغ و پر تصنع اواخر قرن نوزدهم جای خود را به طراحیهای ساده و واضح دوره آرت دکو داد. در دهه سی طراحان زیورآلات موادی همچون پلاستیک و باکالیت را به سایر مواد مرسوم در تهیه زیورآلات اضافه کردند. در دهه پنجاه زنان دستبندهای مسحورکننده برنجی که با روکش نقره آبکاری شده یا طلا تمام عیار بودند را به دست انداختند.

از اوایل دهه هفتاد تا پایان آن، زنجیرهای بسیار ظریف ، النگوهای بسیار نازک، دستبندهای پهن، حلقه های طره ای پولک و یا منجوق دوزی شده مد شده بودند. در طی سالها سبک خاصی از دستبند برای مردان نیز بوجود آمد.

در طراحی های مد امروز از الماس یا سنگهای قیمتی در تزئین انواع زیورآلات و دستبند استفاده می گردد. امروزه دستبندهای ساده ای در میان نسل جوان وجود دارد که نمایانگر مسائل اجتماعی می باشند و بسیار متداول و مرسوم گشته اند. بطور مثال دستبندی که برای کمک به افراد سرطانی در مراکز خیریه به جهت تهیه کمک هزینه های درمانی افراد نیازمند تدارک شده است نماینده بسیار پرکاربردی از این گروه دستبندها هستند.

حکاکی بر روی دانه برنج - حکاکی دانه برنج - نقره - زیورآلات نقره - بدلیجات دست ساز - زیورآلات مصنوعی - فروشگاه اینترنتی - فروشگاه اینترنتی آقاخانوم - خرید اینترنتی - دستبند - گوشواره - پابند - گردنبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موجود شد به من اطلاع بده ما هنگامی که محصول در سایت عرضه می شود، شما را مطلع خواهیم کرد. فقط آدرس ایمیل معتبر خود را در زیر وارد کنید.
ایمیل تعداد ما ایمیل شما را با هیچ کس دیگری به اشتراک نمی گذاریم.